Rólunk

Herceghalom Községi Könyvtára és a Kulturális Egyházi Központ 2023. decembere óta összevont intézményként folytatja tevékenységét

Herceghalomi Sándor Móric Községi Könyvtár, Egyházi és Közösségi Ház néven.

Intézményünk két épületben, mégis szoros egységben működik, hiszen a könyvtári, az egyházi és a közösségi ház feladata egyaránt a kultúra, művelődés, feltöltődés szolgálata, segítése.

A 15 éve épült, kétszintes könyvtári épület alsó szintjén eredetileg folyóirat olvasó működött, ez a rész jelenleg egy alsó tagozatos osztálynak ad helyet.
A felső szinten található a felnőtt könyvtár, a gyermek könyvtári rész és az olvasótermi rész. Kiállítások rendezésére is alkalmas, tágas hely.
A községi könyvtár feladata, hogy látogatói számára hozzáférést biztosítson az információkhoz és a dokumentumokhoz, a magyar és az egyetemes kultúra kincseihez és az ismeretszerzésen túl a szabadidő kulturált eltöltésében támogassa a felhasználókat. Segítse az iskola tanárait, diákjait a tanítás-tanulás folyamatában. Küldetését folyamatosan bővülő dokumentumállományával, korszerű szolgáltatásaival, felkészült szakembereivel és technikai felszereltségével valósítja meg, a felhasználók igényeit figyelembe véve. Sokszínű programjaival hozzájárul Herceghalom kulturális arculatához, őrzi és gyarapítja a klasszikus értékeket.

Herceghalom Község Önkormányzata a történelmi egyházak és a civil társadalom össze-fogásával épített meg egy többfunkciós vallási és kulturális központot, melyet 2002 óta, szerződésben rögzített feltételek szerint működtet. Az eddig Kulturális Egyházi Központ nevet viselő épület az egyházi feladatok mellett helyet ad nemzeti ünnepeinknek, a civil szervezeteknek, községi rendezvényeknek. Ellátja a helyi rendeletben megjelölt alapszolgáltatásokat.
Az összevonás révén lehetőség nyílt arra, hogy bekapcsolódjunk a Déryné Programba, a Szakkör tanfolyamai elinduljanak és felvegyük a kapcsolatot a Pest Megyei Értéktárral.

Az Intézmény vezetője: Toma Krisztina

Munkatársak: Takács-Friedel Éva, Venczel Szilvia

Elérhetőségünk: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 15.
                           Tel.: 0623 820-082

 

A Könyvtár nyitvatartása:

Hétfő

12-16 óra

Kedd

 8-18 óra

Szerda

12-19 óra

Csütörtök

12-18 óra

Péntek

12-16 óra

Szombat

              10-14 óra
a hónap első szombatján



Emlékezés: az álomtól a megvalósulásig

Polgármester Asszony felkérésére és tisztelegve Férjem és a templomépítők emléke előtt vállaltam el ezen ünnepi beszéd megtartását.

2002. augusztus  18-án, 20 évvel ezelőtt Herceghalomban   templomot és  harangot  szenteltünk. A  három  történelmi egyház képviselői – dr. Takács  Nándor  római katolikus megyéspüspök, Csuka Tamás református tábori püspök és dr. Szebik Imre evangélikus  püspök  –  a  harang  megáldása után ökumenikus szertartás keretében avatták fel  templomunkat. Varga  Imre  etyeki  római katolikus  esperes  plébános, Hagyó  József  a Jézus  Kistestvérei  szerzetes  közösség  tagja, Kispál György csepeli római katolikus esperes plébános, Tankóné Bíró Mónika torbágyi református  lelkész, Endreffy  Géza  budaörsi evangélikus  lelkész  és Eberhard Seybold  a mehrstetteni  evangélikus  közösség  lelkésze segédkeztek templomunk felszentelésében. 100 fős mehrstetteni vendég érkezett hozzánk ez alkalomból. A civil kulturális rész ünnepélyes átadására augusztus 19-én került sor.  A zenét a mehrstetteni fúvószenekar és a herceghalomi Labdarózsa Kórus szolgáltatták a kétnapos ünnepen.

 Templomunk  története  a falu keresztény lakosai, a Lányi István és Schnaider  László közötti gyakori privát beszélgetések majd  egy  valamikori   falugyűlésen  kezdődött,  amikor  Lányi István  felvetette, hogy községünk  megérett  arra,  hogy  közös  összefogással  templomot  építsünk! Lányi István később is, folyamatosan haláláig  az egyházi liturgiák során is szívügyének tekintette a templom ügyét.

Egy felekezet sem tudott volna önerőből a maga számára Isten házát építeni, egyeztetések kezdődtek, és az akkori   polgármesterünk Schnaider László felkarolta, felvállalta a feladatot.  Egy  e célból létrehozott közhasznú közalapítvány és annak  kuratóriumával: Schnaider László, Lehel László, Bognár Sándor, Lányi István, Makay István, és az FB Tagjaival: Dr.Losonczi Béláné,  Willinger Ferenc,  Pintér Ferenccel elindult a munka.

A kuratórium a falu lakóival, a képviselőtestülettel és természetesen a magyarországi történelmi  egyházak  vezetőivel (katolikus, görögkatolikus,  református,  evangélikus) hosszasan egyeztetett-őket meggyőzve a nemes cél számára és ennek eredményeként  ígéret született részükről a kb. 30% os anyagi támogatás biztosítására.  Az egyházak kérése és feltétele volt, hogy az istentisztelet helye, az oltárrész elkülöníthető, zárható legyen egyéb rendezvények során. A  kuratóriumban az egyházak képviseletét Lehel László látta el. Végül  az  önkormányzat, a képviselőtestület az állam (Miniszterelnöki Hivatal) és az egyházak  anyagi támogatásával így  jutott  el oda, hogy  templomunk a Magyarországon  ritka és azóta sem elterjedt  formában,  az ökumené szellemében  épüljön meg. Az  „Alapító Okirata” tartalmazza: „Mi,  Herceghalom  polgárai  úgy  határoztunk, hogy a folyamatosan bővülő hitéleti és herceghalomi kulturális igények teljesítése céljából kulturális egyházi központot építünk. A létesítmény biztosítson a hitélet gyakorlásához  ökumenikus  szellemiségű  színteret  és egyúttal nyújtson lehetőséget különböző közösségi  alkalmak  megteremtésére  is.  Legyen  otthona a település civil szervezeteinek, azok működéséhez és színvonalas tevékenységük végzéséhez biztosítsa a szükséges közösségi teret.Tudatában vagyunk a kitűzött célok megvalósításának nehézségeivel, de munkánkat az Isten segítségében  bízva  abban  a  reményben kezdjük, hogy tevékenységünkkel elősegítjük a település morális összetartozását. Erőfeszítésünk akkor lehet áldásos és hatékony, ha az Önkormányzat, az egyházi közösségek  és  a  civil  szervezetek  a  legteljesebb mértékben magukénak érzik és fontosnak tartják a jövőre nézve ennek az egyházi és kulturális központnak a felépítését.”

 Az ittlakók  szándéka adott volt, a pénzügyi alap még távolról sem…., ez mindvégig gondot okozott, mert az adományokra ugyan  ígéret volt, de az építőknek ütemezetten, időben rendelkezésre kellett volna állnia a pénznek. Az akkori erős- mai szemmel  hihetetlen- összefogás és a kuratórium  erőfeszítése  folytán készültek a tervek 100 fő befogadására alkalmas térrel, liturgikus résszel és irodákkal, civil térrel, irodákkal, kórussal és büfékonyhával.  A 2000. augusztus 18­-i alapkőletételt követően felgyorsultak az események. 2001. december 2-­án Herceghalomban a Tornacsarnokban a Német Kisebbségi Önkormányzat kezdeményezésére először gyújtottuk meg ünnepély keretében  az első Adventi gyertyánkat (Lipka Éva)  és ezzel a 2014-ig az NKÖH szervezésében  folytatódó rendezvénnyel vette kezdetét az a gyűjtés, amely egy azóta is példa nélküli összefogással,   cégek és herceghalomi- és Herceghalomból elszármazott  magánszemélyek adományaiból, segítette az építkezést és így  mintegy  12 millió forint gyűlt össze. (kb. 320 ezer euro -240 Ft /1 euro akkori árfolyamon, 77 mio Ft összköltséggel. Ez 2002. június végi adat).Németországi testvértelepülésünkön  Mehrstettenben  is  gyűjtés  kezdődött, hogy legyen harangunk és ezt ők adományozhassák.  Pályázott Herceghalom Német Kisebbségi Önkormányzata a németországi  Belügyminisztériumnál és az  ebből nyert összegből  került beszerzésre később templomunk kulturális blokkjának berendezése.  Ökumenikus terünk 340 nm-es hasznos térrel azóta mindannyiunknak „háza”, Herceghalom egy  szimbóluma  lett, az országban  mintaként szolgál. Közel 100  évvel  az 1904. évi temetői kápolna szenteléstkövetően Herceghalomnak kettő éves  rekordidő alatt - temploma lett. A kivitelezés maga hét hónap alatt valósult meg. Réti Gábor, Cságoly Zoltán és Schill Gábor tervei alapjána közbeszerzési eljárás után kiválasztott Exclusiv Bau Kft generálkivitelezésében. A szentelésre, avatásra elkészült és  először  kondult meg a Mehrstetten által adományozott harang. Az adományozók nevei a bejárat melletti falon levő márványtáblán láthatóak.

 Végezetül hadd idézem templomépítő polgármesterünket Schnaider Lászlót, aki 20  évvel ezelőtt így beszélt: „ Templomba járó, hívő római katolikus családból származom, ezért tudom, hogy a templomépítés ősidők óta a legmagasztosabb tevékenység.

Olyan, amely morális alapon kapcsolja össze az embereket, erősíti a közösségeket. Kevesek kiváltsága, hogy templomot építhetnek. Nem egyházi emberekre ez többszörösen is igaz ...

A cél, hogy e bővülő település közössége tovább erősödjön, hogy közös otthonának érezze Herceghalmot a régóta itt élő és a csak most  letelepedő. Ezért fejlesztjük a települést, ezért gazdálkodtunk a jó gazda gondosságával úgy, hogy a telekbeépítésből befolyó pénzt fordítottuk templomépítésre ...

Számomra fontos, hogy ez a kulturális és egyházi központ a településen élők megértését összetartozását, szeretetben való erősödését és a békés együttélést szolgálja. Ezért dolgoztam és ezért fogok fáradozni a jövőben is. Végezetül mit is kívánhatnék, mint, hogy legyen ez a nap a hálaadás napja. Mert a mai napon mi, Herceghalom lakói, polgárai most végleg hazaérkeztünk! ...”

A vallási-kulturális központ Herceghalom Önkormányzata tulajdona  és  mint az épület tulajdonosa nyilatkozatban vállalta, hogy a szentelést, avatást követő  25 évben vállalja a működtetés költségeit,és ingyenesen biztosítja az épület használatát a történelmi egyházak helyi közösségeinek és azon herceghalomi civil szervezeteknek, amelyek közösségi érdekeink mentén működnek egy e célból készítendő „házirend” szerint. Egyházi támogatással később megépült az istentiszteleteket kísérő  orgona.

A mai rendezvény is példázza, hogy a KEK az ökumené szellemében, a többes funkcióját képes ma is betölteni.  Az Önkormányzat pedig a közelmúltban jó gazdaként az épületet fel is újította.

Köszönjük!

 Schnaider Lászlóné

Herceghalom, 2022. augusztus